CAD/CAM CEREC Celokeramické výplně, korunky a fasety na počkání

Bezkovové celokeramické korunky nejvyšší kvality, estetické keramické fasety, keramické inlaye a onlaye místo "černých" či obyčejných plastových výplní? Náhrada ztraceného zubu celokeramickým můstkem? To vše v jediné návštěvě na počkání!

K nejmodernějším technologiím na našem pracovišti patří CAD/CAM systém CEREC, o kterém se hovoří jako o symbolu stomatologie 21.století. CEREC umožňuje revolučním způsobem zhotovit keramickou náhradu zničených částí zubů, korunky, fasety a menší můstky. Keramika je v podstatě k nerozeznání od původní zubní tkáně a její odolnost i trvanlivost je obrovská.

skener
skener

Co znamená název CEREC?

Název je zkratkou a vychází ze spojení anglických slov slov Chairside Economical Restoration of Esthetic Ceramics a jde o nejmodernější počítačový CAD/CAM systém pro výrobu bezkovových protetických prací v jedné návštěvě zubní ordinace.

Jaký je prinicip technologie CEREC?

Princip spočívá v počítačové 3D modelaci protetické práce a následném přesném vyfrézování z keramického bloku. Po úpravě ošetřovaného zubu do vhodného tvaru se na základě skenování speciální 3D kamerou vytvoří v počítači tojrozměrný model situace. Tento digitální model lékař dále upravuje pomocí speciálního softwaru. V okamžiku, kdy je výsledek vyhovující, jsou data odeslána do frézy. Ta z předem vybraného keramického bloku absolutně přesně vyfrézuje požadovaný výrobek pomocí diamantových brousků. Po vyfrézování se povrch práce zaleští nebo opatří glazurou a je připraven pro fixaci v ústech. Ošetření tak proběhne během jedné jediné návštěvy v ordinaci a výsledek je dokonale estetický - zub je restaurován do přirozené barvy, tvaru a je plně obnovena jeho funkce.

pohled do frézy
pohled do frézy

1) Keramické výplně (inleje) a dostavby zubů (onleje) Pomocí technologie CEREC můžemenahradit chybějící část zubu zničenou zubním kazem, úrazem nebo předchozím ošetřením. A to i v rozsahu, kde by jiné typy materiálů neobstály. Velmi žádaná je také výměna starých amalgámových výplní za keramické výplně (správně inleje a onleje) CEREC. Důvodem není jen nevyhovující estetika, pro kterou bývají nazývány také jako plomby černé, stříbrné, kovové. Stále více lidí se zajímá o to, zdali kovy v ústech nemohou způsobovat zdravotní potíže a žádá zhotovení bezkovových zubních náhrad. 

2) Celokeramické korunky Jednoduchým a rychlým způsobem lze zhotovit vysoce estetické a funkční celokeramické korunky a vyhnout se přitom jakýmkoliv kovům, klasickému otiskování a několikánosobným návštěvám zubní ordinace. 

korunka v bloku po vyfrézování, před úpravou a výpálením v peci
korunka v bloku po vyfrézování, před úpravou a výpálením v peci

3) Estetické fasety Pokud chcete vylepšit váš úsměv například po úrazu předních zubů, předchozích nehezkých výplních nebo se vám nelíbí postavení vašich zubů a nechcete podstoupit léčbu rovnátky, zubní robot CEREC umožní změnit váš úsměv během jediného dne.

4) Nově lze díky pokroku při výrobě keramických bloků zhotovovat také sekundární díly k implantátům 

5) Krátké celokeramické můstky


Jak ošetření pomocí CEREC probíhá?

počítač se skenerem a fréza
počítač se skenerem a fréza

Po vyšetření a stanovení způsobu rekonstrukce je zub pomocí diamantových brousků tvarově upraven. Povrch zubu je poté nastříkán speciálním sprejem. Následně se přímo v ústech pacienta pořídí "digitální scan" pomocí 3D-kamery. Skenování nahrazuje klasické nepříjemné otiskování otiskovací hmotou v otiskovací lžíci. Pořízený digitální scan je pak pomocí softwaru systému CEREC zpracován a lékař vytvoří v počítači naprosto přesnou náhradu zničeného zubu. Poté, co se náhrada vytvoří v počítači, jsou data odeslána bezdrátově do frézovacího přístroje, který během několika minut vytvoří z keramického bločku zvolený typ náhrady - inlej, onlej, korunku, fasetu či krátký můstek. Náhrada se poté pouze vyleští nebo pro ještě větší estetický efekt opatří glazurou a je připravena k nasazení do úst pacienta. Zub se takto restauruje do přirozeného tvaru, funkce a krásy během jediné návštěvy ordinace.

ukázky návrhu v programu
ukázky návrhu v programu


Jaké jsou největší výhody pro pacienta?

  • dokonalý estetický vzhled (přirozená barva i tvar)
  • ošetření proběhne v jedné jediné návštěvě, tzv. "na počkání", není třeba zhotovovat provizorní práce a čekat 1-2 týdny než je vyrobena definitivní práce v zubní laboratoři
  • není třeba klasicky otiskovatpomocí lžíce a otiskovací hmoty (pacienti se nedáví)
  • zhotovená keramická náhrada má obrovskou pevnost a velmivysokou trvanlivost
  • bezkovová stomatologie, tzn. žádný kontroverzní amalgám, chromkobalt, zlato ani jiné kovy, žádné alergie, žádné šedé lemy na dásních kolem korunek, pouze čistá keramika, která je na rozdíl od jiných v ústech používaných materiálů absolutně bikompatibilní, bezpečná a dosud nebyl na světe popsán jediný případ alergie
  • plaku rezistentní povrch - povrch náhrad zhotovených robotem CEREC je na rozdíl od povrchu běžných bílých plomb zhotovených z fotokompozitních plastů odolný proti uplívání plaku, proto je riziko vzniku sekundárního zubního kazu minimální
  • systém CEREC je klinicky vyzkoušen - po celém světě byly zhotoveny miliony úspěšných rekonstrukcí

Je estetika náhrady zhotovená pomocí CEREC stejná jako u náhrady zhotovené v zubní laboratoři?

Ano, nebo je dokonce lepší. Korunky zhotovené v zubní laboratoři mohou být vyrobeny několika způsoby. Nejčastěji se dnes používá napalování živcové keramiky na zirkonoxidovou kapnu, což je určitá nevýhoda, protože zirkonoxid nemá tak dobré estetické vlastnosti a tvoří jakousi optickou zeď podobně jako kov u korunky metalokeramické. Výsledkem je pak trochu mdlý estetický vzhled ve srovnání s korunkou vyfrézovanou robotem CEREC. Navíc je korunka zhotovená napalováním na zirkonoxidové jádro složena ze 2 vrstev a po čase může dojít k odlomení vrchní vrstvy keramiky od zirkonoxidové kapny. Při klasickém otiskování a odlévání modelu v laboratoři je také vyšší riziko nepřesností oproti 3D skenování. Někdy se také mylně tvrdí, že kornky či fasety zhotovené robotem CEREC mají jen jednu barvu, ačkoliv vlastní zub má barev více a stejného stavu lze dosáhnout pouze při výrobě korunky či fasety v zubní laboratoři. Ale ani to není pravda, protože výrobci dnes nabízejí tzv. polychromatické keramické bloky, které mají více barev a odpovídají přirozené barvě zubu. Robotem CEREC vyfrézovanou korunku nebo fasetu lze navíc individuálně dobarvovat naprosto stejně jako to dělá zubní technik v laboratoři.

Je ošetření systémem CEREC vhodné pro každého?

I když to lidé a mnohdy ani lékaři jiných odborností nechtějí slyšet, je již řadu let odbornými studiemi potvrzeno, že hlavním nepřítelem pro zuby a výplně je špatná ústní hygiena. Nejprve u každého pacienta lékař ohodnotí úroveň ústní hygieny a stav parodontu. Pokud není něco v pořádku (a to velmi časti není), zhotovení keramické práce CEREC musí předcházet návštěva u dentální hygienistky. Potom následuje vlastní ošetření novými keramickými výplněmi nebo korunkami. Dalším problémem může být také noční skřípání zuby neboli bruxismus. Pozná se to podle výrazného opotřebení hran a hrbolků zubů, které neodpovídá věku pacienta. Na vině bývá psychika-rychlý způsob života a stres v práci a také často nepravidelně narostlé zuby moudrosti. V tomto případě doporučujeme předléčení pomocí průhledné nákusné dlahy a používání relaxační dlahy na noc, která chrání vlastní zuby i keramické náhrady před poškozením.

Jak dlouho ošetření trvá? A - nebolí to?

Ošetření, pořízení digitálního scanu, vytvoření náhrady a nasazení trvá přibližně 2-5 hodin a je bezbolestné. Je-li to nutné, preparace zubních tkání se vždy provádí v místním znecitlivění.

Kolik ošetření systémem CEREC stojí a kde se objednat?

S ohledem na výše popsané výhody (estetika, bezpečnost, přesnost, trvanlivost, rychlost) patří náhrady zhotovené systémem CEREC k cenově nejefekivnějším zubním náhradám. Pořizovací cena přístroje (kolem 2 milionů korun) způsobuje, že systém CEREC nemá v České republice mnoho stomatologických pracovišť. Do ceny ošetření se kromě amortizace a odpisů přístroje promítají pochopitelně další provozní náklady (keramický blok, diamantové frézy, upgrady softwaru) a zvýšené časové nároky speciálně vyškoleného zubního lékaře. Cena příslušného typu náhrady se samozřejmě liší podle toho, jak je práce na ní náročná